Centrum Wymiany i Analizy Informacji w Zakresie Cyberbezpieczeństwa
Silesian CYBERhackathon 2024 już za nami. Podsumowanie zmagań drugiej edycji konkursu
W piątek 5 kwietnia 2024 r. odbyła się druga edycja Silesian CYBERhackathon organizowana przez Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej oraz Centrum Wymiany i Analizy Informacji dla sektora wydobywczo-energetycznego (ISAC-GIG) przy współpracy z JSW IT Systems. Celem wydarzenia jest podnoszenie świadomości młodych ludzi – a co za tym idzie również ich rodzin i bliskich – w zakresie wpływu technologii cyfrowych na życie codzienne i zawodowe oraz związanego z tym bezpieczeństwa.
W budynku Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach zgromadziła się młodzież z czternastu szkół średnich, aby zmierzyć się z wyzwaniami postawionymi przez organizatorów.
W tym roku zmieniono formułę wydarzenia, konkurs poprzedziło spotkanie organizacyjne, którego celem było omówienie szczegółów konkursu i zapoznanie uczestników z kategoriami zadań, dzięki czemu drużyny zaoszczędziły sporo cennego czasu podczas samego konkursu. Zawodnicy mogli spokojnie zastanowić się na wybranym przez siebie zadaniem i przygotować do jego realizacji, co wpłynęło znacząco na wysoki poziom konkursu.
Osiemdziesięciu uczestników podzielonych na dwadzieścia drużyn pracowało nad rozwiązaniem odpowiadającym wybranemu przez siebie zakresowi tematycznemu. Zespoły w ciągu blisko 7h opracowały autorskie projekty będące odpowiedzią na potrzeby związane między innymi z bezpieczeństwem w zakładach przemysłowych, cyberbezpieczeństwem, czy ochroną środowiska. Oceny zaproponowanych przez uczestników rozwiązań podjęło się powołane wcześniej Jury, w składzie:
- dr hab. inż. Anna Manowska, Prof. Politechniki Śląskiej
- dr hab. inż. Aurelia Rybak, Prof. Politechniki Śląskiej
- dr inż. Artur Dylong, Wykł. Politechniki Śląskiej
- dr Radosław Marlęga, Prezes Red Ocean Sp. z o.o.
- mgr Karol Sęk, Członek Zarządu VectorSoftware Sp. z o.o.
- mgr inż. Bogdan Czyż, Kierownik CK Oprogramowanie Własne, JSW IT Systems Sp. z o.o.
W wyniku obrad wyłoniono pięć projektów, które zostały nagrodzone w następujący sposób:
I MIEJSCE: Zespół 3uphory z I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego w Świdniku, za przygotowanie rozwiązania w postaci specjalnego hełmu dla pracownika zakładu przemysłowego, zawierającego czujniki monitorujące warunki jego pracy, jak również czujniki alertujące wypadki przy pracy;
II MIEJSCE: Zespół FF15 z Technikum nr 1 w Zespole Szkół Techniczno–Informatycznych w Gliwicach, za opracowanie aplikacji mobilnej wspomagającej stosowanie pierwszej pomocy w sytuacji, gdy zdarzy się wypadek. Aplikacja wykorzystywała sztuczną inteligencję do interpretacji wysyłanych zgłoszeń;
III MIEJSCE: Zespół MapaEnjoyers z Zespołu Szkół Technicznych i Handlowych im. Franciszka Kępki w Bielsku-Białej, za opracowanie gry komputerowej o tematyce związanej z ochroną środowiska dla najmłodszych dzieci.
Przyznano również dwa wyróżnienia, ufundowane przez firmy Red Ocean Sp. z o.o. oraz VectorSoftware Sp. z o.o.:
WYRÓŻNIENIE od Vector Software Group: Zespół ITeam z II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. E. Plater w Sosnowcu, za przygotowanie aplikacji łączącej funkcjonalność sklepu online-owego wraz z doborem parametrów lamp w zależności od oczekiwanego rodzaju światła;
WYRÓŻNIENIE od Red Ocean spółka z o.o.: Zespół BudoGrucha z Zespołu Szkół Budowlanych w Rybniku, za przygotowanie portalu internetowego o tematyce ekologicznej, umożliwiającego śledzenie różnego rodzaju zanieczyszczeń.
Poziom tegorocznych zmagań podsumował Bogdan Czyż, przewodniczący Jury:
„Pomimo przyznanych tylko 5 nagród, każda drużyna zasłużyła na wyróżnienie. Przedstawione rozwiązania zadań zostały zrealizowane na bardzo wysokim poziomie merytorycznym. Młodzież potrafiła skorzystać z najnowszych obecnie używanych technologii, zarówno w zakresie samego programowania jak również komunikacji pomiędzy serwisami i urządzeniami. Z łatwością wykorzystywała frameworki React, React Native, node.js, potrafiła bezproblemowo komunikować się poprzez interfejs RestAPI jak również komunikować się z urządzeniami IoT, w tym z czujnikami temperatury, wilgotności, położenia. Podsumowując uważamy Silesian Cyberhackathon za bardzo udane wydarzenia, które w bardzo znaczący sposób rozwija świadomość młodzieży na tematy związane bezpieczeństwem, cyberbezpieczeństwem i staje się ogromnym motywatorem do poznawania nowych technologii i poznawania specyfiki branży wydobywczo-energetycznej”.